Interneta drošība
Kas ir pazemošana internetā?
Emocionālu pazemošanu internetā var novērot tad, ja kāds Tev:
- sūta pazemojošus vai draudīgus ziņojumus, e-pasta vēstules, fotogrāfijas vai filmas;
- piezvana, bet nerunā;
- ziņojuma dēlī, tīmekļa vietnē vai tērzētavā ievieto piedauzīgus ziņojumus vai attēlus;
- izsakās aizvainojoši tērzētavā (čatā);
- uzdodas par kādu citu personu tērzētavā, ziņojuma dēlī vai, sūtot tekstveida ziņojumus, un saka nepatīkamas lietas;
- izveido grupu, kurā dalās ar būtisku informāciju par, piemēram, mācību procesu, bet kādu konkrētu bērnu apzināti neiekļauj grupā;
- pārsūta citiem informāciju vai fotogrāfijas, kuras tika uzticēta tikai vienam, konkrētam cilvēkam;
- piekļūst citas personas kontiem, lai pabaidītu vai sagādātu nepatikšanas.
Vai kāds tevi pazemo internetā?
Vai ciet no vardarbības? Vai jūti, ka pats netiec galā un nepieciešama palīdzība?
Atceries! Tu neesi viens – mēs esam ar tevi
Kas būtu jāņem vērā sarakstoties internetā?
- Izvairies ikvienam internetā stāstīt par sevi personisku informāciju un pārdomā, vai vēlies publiskot savas fotogrāfijas;
- Ja sarakstes partneris kļūst rupjš, vai agresīvs un apvaino Tevi, tad pārtrauc sarunu un informē portāla administrāciju, kā arī uzticamus pieaugušos;
- Ja sarakstes partneris Tev draud, pārtrauc komunikāciju, izveido ekrānšāviņus no jūsu sarakstes un vērsies pēc palīdzības pie pieaugušajiem, lai kopīgi izlemtu, kā rīkoties tālāk un vai nav nepieciešams iesaistīt ar Valsts policiju.
- Gadījumā, ja sarakstes partneris uzdod Tev jautājumus, kas liek justies neērti, piedāvā Tev dažādas dāvanas, vēlas uzzināt, kur Tu dzīvo, sarunā ir pieprasošs, bet par sevi nevēlas neko stāstīt, par savu sarunu izstāsti uzticamiem pieaugušajiem;
- Arī gadījumos, ja sarakstes partneris uzdod ļoti daudz jautājumu par Tevi, par to, vai nejuties vientuļš un pamests, kur pavadi savu brīvo laiku, vai sarunas partneris par Tevi zina lietas, kuras neesi stāstījis, esi piesardzīgs un par saraksti izstāsti kādam uzticamam pieaugušajam.
Ko darīt, ja svešinieks mani aicina tikties klātienē?
Ja kāds Tevi uzaicina tikties, obligāti, pārdomā tikties vai nē. Pirms doties uz tikšanos, par saviem nodomiem informē savus vecākus vai uzticamus pieaugušos. Noteikti nevajadzētu uz tikšanos doties vienam. Iespējams, Tu vari uz tikšanos iet kopā ar savu draugu. Turklāt atceries, ka labāk ir tikties sabiedriskā vietā dienas laikā, informējot vecākus, kur atrodies. Atceries, ka nekad nevari būt pārliecināts, vai cilvēks, ar kuru esi sarakstījies interneta vidē, ir tas, par ko uzdodas! Reizēm interneta vidē var izveidoties patiesa draudzība, bet bieži kontaktu ar bērniem interneta vidē meklē cilvēki, kas vēlas šo kontaktu izmantot ļaunprātīgi.
Kopš 2006. gada Latvijā tiek īstenots Eiropas Komisijas projekts „Net-Safe Latvia”, ko īsteno Latvijas interneta asociācija (turpmāk – asociācija). Kā projekta sadarbības partneris kopš 2009. gada ir Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (turpmāk – VBTAI). Šobrīd sadarbībā ar asociāciju VBTAI īsteno Eiropas Savienības Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (CEF – Connecting Europe Facility) projektu “Latvijas Drošāka interneta centrs”.
Projekta galvenais mērķis – izglītot sabiedrību, it īpaši bērnus, viņu vecākus un pedagogus, par drošību internetā un radīt iespēju ziņot par pārkāpumiem interneta vidē, kā arī saņemt psiholoģisku palīdzību un atbalstu.
Ja bērni un pusaudži interneta vidē saskārušies ar grūtībām, jebkurā laikā psiholoģisku palīdzību un atbalstu iespējams saņemt izmantojot visas aplikācijā norādītās iespējas – zvani 116111, raksti e-konsultāciju vai vērsies pēc palīdzības čatā.